Podkaukaski kraj należy historycznie i kulturowo do kręgu kultury śródziemnomorskiej. Tam bowiem gdzie dziś Batumi i Kutaisi, rozciągała się mityczna Kolchida, do której pożeglował Jazon, by zdobyć magiczne Złote Runo. Gruzja jest kolebką winiarstwa i jednym z pierwszych krajów na świecie, w których wyrabiano piwo. Odkąd pewien przedsiębiorczy arystokrata przeszmuglował w XIX wieku sadzonki herbaty z Chin, Gruzja dołączyła także do krajów, w których znajdziemy herbaciane pola.
Podczas 13-dniowej wycieczki 17-29 sierpnia 2017 (od czwartku do następnego wtorku), zwiedzimy zachodnią część Gruzji.
Przejedziemy około 1200 km, oglądając zaśnieżone szczyty Wielkiego Kaukazu, semipustynie na stokach Małego oraz nadmorskie niziny, wcinające się klinem w interior doliną rzeki Rioni.
Odwiedzimy wpisaną na listę UNESCO, najwyżej w Gruzji położoną wieś Ushguli (Uszguli; 2200 m), w której zachowały się średniowieczne wieże mieszkalne i rozświetlone Batumi, pretendujące do miana czarnomorskiego Las Vegas.
Podejdziemy pod czoło lodowca spływającego ze strzelistej dwuwierzchołkowej Uszby (4710 m i 4696 m), szczytu uchodzącego za najpiękniejszy na Kaukazie.
Prześpimy się w uwielbianym przez Stalina kurorcie o monumentalnej architekturze - Tskaltubo (Ckaltubo) koło Kutaisi.
Skosztujemy słynnej wody mineralnej w uzdrowisku Borjomi (Bordżomi).
Zobaczymy największy akwen Gruzji - Jezioro Paravani, megalityczne, bazaltowe „zamki cyklopów” koło Akhalkalaki, miasto Vardzia (Wardzia), wykute w ścianach skalnego wąwozu jakim płynie nieopodal granicy z Turcją rzeka Mtkvari oraz położoną nieopodal starożytną twierdzę Khertvisi (Chertwisi).
Przed odlotem do Polski jeszcze monastyr Gelati na przedmieściach Kutaisi. Jako ośrodek nauki zyskał przed wiekami miano Gruzińskich Aten, a dziś, wpisany na listę UNESCO, zachwyca zachowanymi we wnętrzach malowidłami.
Przez tydzień będziemy się rozkoszować urokami gruzińskiej kuchni, poznając subtelne odmienności regionalne, ponieważ podczas tej krótkiej, siłą rzeczy wycieczki, przemierzymy aż 5 geograficzno-historycznych gruzińskich krain.
Ramowy plan:
17 sierpnia 2017 (czwartek)
18 sierpnia 2017 (piątek)
19 sierpnia 2017 (sobota)
20 sierpnia 2017 (niedziela)
21 sierpnia (poniedziałek)
22 sierpnia (wtorek)
23 sierpnia (środa)
Akhalkalaki - Poka – Tsalka - Rustavi
24 sierpnia (czwartek)
Bakuriani - Borjomi – Kutaisi, po drodze (z lunchem w Borjomi, kolacją w Kutaisi):
Cena: 2700 zł i 200 $. W cenie: przelot (wyłącznie z bagażem podręcznym, możliwość dokupienia bagażu w luku za dodatkową opłatą), podróż samochodami 4x4, opieka pilota i miejscowego przewodnika, wyżywienie, noclegi, dodatkowe ubezpieczenie NW, wstępy. W zasadzie w cenie jest wszystko oprócz wina i pamiątek